Líbání jako přirozený zdroj opiátů při porodu

15.05.2016 00:00

Hormony štěstí

Během fyzické zátěže (tedy i porodu) naše tělo přirozeně tlumí bolest za pomoci endorfinů – hormonů vylučovaných z hypofýzy. Odborníci považují endorfiny za jakési vnitřní opiáty. Ve srovnání s morfiem, které je běžně používáno ke zmírňování bolesti, je totiž stejné množství endorfinu sto až tisícinásobně účinnější. U těhotných žen navíc vytváří hypofýza další lalok, takže může být úroveň endorfinů osm krát větší než normálně. Zvýšená koncentrace endorfinů však nejen zmírňuje bolest, ale také vyrovnává, uklidňuje a zvedá náladu.

Hladinu endorfinů, tzv. hormonů štěstí, v krvi prokazatelně zvyšují veškeré extatické, radostné a veselé zážitky, jako např. poslech hudby, sportovní výkony, opalování, dýchací cvičení, meditace, tanec, masáže, smích a sexuální stimulace. Při aktivním porodu jsou vylučovány endorfiny a hormon oxytocin, aby vytvářely přirozenou analgezii (tlumení bolesti).

Endorfiny prochází placentou, a tak jich velké množství získává i dítě v děloze. Ještě hodinu po porodu si žena i novorozenec uchovávají zvýšenou hladinu endorfinů. Tento úkaz je považován za fyziologický podklad pro příští blízký vztah matky a dítěte.

Líbání

Porod je jedním z nejsilnějších sexuálních zážitků v životě ženy a sexuální stimulace může být součástí porodu, přestože většina žen si dnes tento způsob snížení bolesti nedovolí anebo nepociťuje potřebu provádět (obzvlášť, rodí-li ve zdravotnickém zařízení). To ovšem neznamená, že se sexualita u jejich porodu nevyskytuje. Ženy ji však instinktivně vyjadřují spíše dalšími reakcemi, jako je např. sténání či jiná vokalizace, pohyby pánví, určité úlevové polohy či provádění jiných aktivit, které jim pomáhají vypořádat se s intenzitou porodu a plně se jeho chodu otevřít a odevzdat.

Legendární americká porodní asistentka Ina May Gaskin, která propaguje a praktikuje filozofii normálního porodu s minimem zásahů, jako spolehlivý podnět pro tvorbu vnitřních opiátů nabízí líbání:
      „Do organismu se začnou uvolňovat látky podobné morfinu. Jsou to zároveň hormony rozkoše i přírodní léky na bolesti. Dalším z hormonů, které se při líbání začnou uvolňovat, je oxytocin. Oxytocin mimo jiné vyvolává děložní stahy a spouští u žen po porodu mateřské chování."

Hormon lásky

Ne každý ale ví, že oxytocin vyvolává i kontrakce dělohy, které nastávají při orgasmu - je proto nazýván hormonem lásky. A zatímco se při porodu zvyšuje bolest, zvyšuje se i produkce oxytocinu a endorfinů, což vede k tomu, že ženy mají úplně jiný stav vědomí, jsou jakoby v transu a nemají žádný pojem o čase. V tomto stavu může žena lépe překonat intenzitu děložních stahů a přitom pociťovat harmonii se svým tělem.

Polibek působí jako přírodní analgetikum, pomáhá snižovat bolest, endorfiny nás přivádí k euforii. Během líbání stoupá srdeční puls a zrychluje se dechová frekvence, čímž dochází k většímu přísunu kyslíku a k lepšímu prokrvení organismu. Slinivka břišní začne produkovat větší množství inzulínu a vyplavují se hormony, které ničí kortizol - původce stresu. A stres může jak známo porodní proces zpomalit nebo úplně zastavit. Pokud je žena při porodu vystrašená a napjatá, hormony typu adrenalinu brání procesu porodu i vylučování endorfinů. Produkci potřebných hormonů brzdí neokortex (tzv. rozumový mozek), pod jehož vlivem se rodička příliš kontroluje, soustředí, potlačuje své instinkty a o to více pak vnímá porodní bolesti. Pokud má žena dobré podmínky, cítí se jistě a zůstane klidná, dochází k neustálému vylučování endorfinů.

Milující a ochotný partner je pro svou ženu obrovským zdrojem energie. Tím, že jí věnuje veškerou svou pozornost a fyzickou sílu (mazlí se s ní, masíruje jí prsa, záda nebo nohy atd.) může zkrátit průběh porodu o celé hodiny.

(Zdroj: Ina May Gaskin, Michel Odent)